Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Η ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

Η  ΑΙΘΟΥΣΑ  ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Είναι  από  τις  πιο  άνετες  αίθουσες  που  μπορείς  να  συναντήσεις  σε  ένα  νηπιαγωγείο.  Η  επιφάνειά  της  είναι  98  τ.μ.  περίπου.  Από  άνεση,  αισθητική  και  εξοπλισμό  μπορεί  να  συναγωνιστεί  τις  αίθουσες  των  καλύτερων  ιδιωτικών  νηπιαγωγείων.  Χρωματικά  επικρατεί  το  μπλε,  το  κόκκινο  και  το  κίτρινο.  Από  τα  μεγάλα  παράθυρά  της  αισθάνεσαι  να  εισβάλλει  μέσα  η  φύση  με  το  γειτονικό  πορτοκαλεώνα,  τα  πανύψηλα  κυπαρίσσια  και  τα  φυλλοβόλα  δέντρα  που  κάνουν  την  αίσθηση  κάθε  εποχής  έντονη  και  ξεχωριστή.

Η  αίθουσα  είναι  νοητά  χωρισμένη  σε  τρεις  περιοχές.  Στο  χώρο  του  παιχνιδιού,  στο  χώρο  των  καλλιτεχνικών  και  στο  χώρο  για  μάθηση  και  μελέτη.  Ο  διαχωρισμός  γίνεται  με  τα  διάφορα  έπιπλα  που  υπάρχουν  σε  καθέναν από αυτούς.  Ανάλογα,  σε  κάθε  χώρο  οργανώνονται  οι  κατάλληλες  γωνιές,  που  μπορεί  στη  διάρκεια  της  χρονιάς  να  μεταλλάσσονται  σύμφωνα με  τις  ανάγκες  των  διαθεματικών  μας  δραστηριοτήτων.  Οι  γωνιές  που  υπάρχουν  σταθερά  σε  όλη  τη  διάρκεια  του  έτους  είναι:

Η  γωνιά  της  συζήτησης.

Η  γωνιά  της  βιβλιοθήκης.

Η  γωνιά  των  ηλεκτρονικών  υπολογιστών.

Η  γωνιά  της  φύσης.

Η  γωνιά  των  παιδαγωγικών  παιχνιδιών.

Η  καλλιτεχνική  γωνιά.

Η  γωνιά  της  μουσικής.

Η  γωνιά  των  κατασκευών.

Η  γωνιά  του  παιχνιδιού.

Η γωνιά της μεταμφίεσης.

Η γωνιά του κουκλοθεάτρου.

Στους  τοίχους    οι  πίνακες  που  χρησιμοποιούνται  για  τη  τοποθέτηση  των  εικόνων  του  θέματος  ή  των  εργασιών  των  παιδιών,  είναι  επενδυμένοι  με  κόκκινο  ύφασμα.  Παράλληλα  έργα  ζωγραφικής  και  κολάζ  των παιδιών υπάρχουν παντού στην αίθουσα.

Στον  τοίχο   πίσω  από  το  κουκλόσπιτο  και  το  κάστρο,  το  σκηνικό  αλλάζει  ανάλογα  με  την  εποχή.  Έτσι  μέσα  στην  αίθουσα  υπάρχει  ένας  τοίχος  που  με  τα  χρώματα  και  τα  σχέδιά  του  προσδιορίζει  την  εποχή.  Η  αλλαγή  αυτή  δημιουργεί  ένα  αίσθημα  ανανέωσης  σε  μαθητές  και  εκπαιδευτικούς.

Μέσα  στην  αίθουσα  διδασκαλίας  τα  παιδιά  ξαπλώνουν  την  ώρα  της  χαλάρωσης  και  τρώνε  στα  τραπεζάκια  που  βρίσκονται  στη  καλλιτεχνική  γωνιά  και  τα  παιδαγωγικά  παιχνίδια.