Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Η ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

ΟΙ  ΧΩΡΟΙ  ΜΑΣ

Το  σχολείο  μας  είναι  ένας  χώρος  χαρούμενος, πλημμυρισμένος  από  χρώματα  και  εργασίες  των  παιδιών.  Δημιουργεί  στον επισκέπτη  μια  αίσθηση  ζωντάνιας  και  χαράς.

Το  κτίριο  είναι  κτισμένο  στο νοτιοδυτικό μέρος της αυλής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Φιλιατρών, στην οδό Αναπαύσεως 2, μακριά από τους θορύβους του δρόμου. Βρίσκεται ανάμεσα  σε  ψηλές κουκουναριές και πορτοκαλιές. Είναι άνετο και λειτουργικό. Μπορεί να φιλοξενήσει μόνο ένα τμήμα μαθητών. Κτίστηκε  από  τη  Νομαρχιακή  Αυτοδιοίκηση  Μεσσηνίας,  το  2003,  με  Νομάρχη  τον  κ.  Δημήτρη  Δράκο. Για μας αυτό το σχολείο υπήρξε όνειρο ζωής. Όταν το Νομαρχιακό Συμβούλιο αποφάσισε το κτίσιμο του κτιρίου επιδιώξαμε να έχουμε άποψη για τη λειτουργικότητα και την αισθητική των χώρων του. Είχαμε  την  τύχη  να  μας ακούσουν και οι τεχνικές  υπηρεσίες  της  νομαρχίας και ο  Δήμος  Φιλιατρών  αλλά  και  οι  μηχανικοί  που  είχαν  αναλάβει  την  εκτέλεση  του  έργου.  Έτσι καταφέραμε  να γίνουν αρκετές  αλλαγές στο αρχικό σχέδιο ώστε  να  είναι  λειτουργικότεροι οι χώροι του.  Στα χρώματα επιλέξαμε  το κόκκινο, το κίτρινο και το μπλε να κυριαρχούν στο χώρο. Πράγματι  μόλις  μπαίνει ο επισκέπτης στο  χώρο  υποδοχής   έχει  την  αίσθηση  ενός  χώρου  πλημμυρισμένου  από  ζωντάνια,  χαρά  και  αγάπη  για  ότι  συμβαίνει  μέσα  και  έξω  από  τους  τοίχους  του.

Η είσοδος οδηγεί στο χώρο υποδοχής. Δεξιά βρίσκεται το γραφείο των εκπαιδευτικών και αριστερά η αίθουσα διδασκαλίας. Η κουζίνα είναι μικρή αλλά λειτουργική. Έχει χωριστές τουαλέτες για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Η αυλή είναι μεγάλη με δέντρα, θάμνους και λουλούδια.

Είναι από τα πιο όμορφα δημόσια νηπιαγωγεία που υπάρχουν.